Трансплантація фекальної мікробіоти пов’язана із покращенням психічного здоров’я

Голландське дослідження показало зв’язок між трансплантацією фекальної мікробіоти та зменшенням тяжкості депресії, а також кращою самооцінкою здоров’я.

Згідно з результатами невеликого голландського емпіричного дослідження, трансплантація фекальної мікробіоти (ТФМ) у пацієнтів із рецидивуючими інфекціями Clostridioides difficile (CDI) була пов’язана з покращенням психічного здоров’я.

Доктор Ерік Гілтай з Медичного центру Лейденського університету в Нідерландах з колегами зазначили, що у багатофакторному аналізі з коригуванням за статтю, віком та причиною і тривалістю депресії, ТФМ було пов’язано з покращенням самооцінки здоров’я (хі-квадрат 22,88, P <0,001) і тяжкості депресії (хі-квадрат 15,09, P <0,001) протягом 4 тижнів, ці зміни зберігалися до 26 тижнів.

Автори дослідження запевняють, що детальні аналізи показали позитивні результати щодо переїдання або втрати апетиту, втрати інтересу та задоволення від виконання певної діяльності, відчуття втоми або нестачі енергії, відчуття пригніченості чи безнадійності, проблем з концентрацією, розладів сну, занадто повільними або швидкими рухами або розмовою та відчуттям напруженості.

Проте автори зазначили, що хоча ступінь тяжкості депресії значно знизився, згідно з опитувальниками здоров’я пацієнтів, суттєвої різниці за шкалою тривоги та лікарняної депресії виявлено не було.

Оскільки шлунково-кишкові симптоми покращилися, а запалення низького ступеня може відігравати певну роль у патогенезі соматичних розладів та розладів поведінки, зокрема депресії, спричиненою захворюванням, ефективне лікування рецидиву CDI могло б пояснити позитивний вплив на дану симптоматику.

ТФМ рекомендовано при рецидивуючому CDI, який не реагує на антибіотикотерапію, але залишається неточність даних щодо його впливу на психічне здоров’я. У звітах зазначено покращення здоров’я нервової системи за допомогою ТФМ у пацієнтів з розсіяним склерозом, хворобою Паркінсона та синдромом Туретта, аналогічні результати були виявлені у невеликому дослідженні ТФМ у пацієнтів з аутизмом та шлунково-кишковими симптомами.

Майбутні дослідження повинні дати відповідь на питання, чи вищезазначені ефекти пов’язані з клінічним одужанням або ж вони частково опосередковані змінами мікробіоти кишечника, що впливає на психологічне самопочуття.

Для цього дослідження доктор Гілтай разом з колегами вивчили дані 49-ти дорослих, які пройшли ТФМ при рецидиві CDI з використанням фекальних суспензій фізично та психічно здорових донорів з травня 2017 року до лютого 2020 року. З цих пацієнтів, 34 завершили короткострокове спостереження через 4 тижні та довгострокове спостереження, тривалістю 26 тижнів. Інші 15 завершили тільки короткочасне спостереження (один пацієнт припинив дослідження через важку хворобу, 12 з невідомих причин, і двоє померли).

Середній вік пацієнтів становив 68 років, дві третини групи були жіночої статі. Більше третини мали в анамнезі депресію. Троє отримували антидепресанти на початковому етапі, а двоє – кветіапін. З 34 пацієнтів, які завершили 26-тижневе спостереження, 17,6% були госпіталізовані після ТФМ, а у 17,6% спостерігався розвиток нової інфекції, не пов’язаної з CDІ.

Пацієнти заповнювали анкети щодо психічного здоров’я за день до ТФМ та під час обох наступних візитів. ТФМ проводили шляхом вливання 198 мл донорської фекальної суспензії через назодуоденальний зонд 45 пацієнтам та за допомогою колоноскопу - двом пацієнтам. Обидві методики були використані для двох пацієнтів, які потребували більше однієї ТФМ. Три пацієнти отримували антибіотичну терапію проти CDI.

Через чотири тижні після ТФМ пацієнти повідомляли переважно про помірні симптоми діареї (25%), болю в животі (25%), запорів (23%) та нудоти (15%). Дефекація покращилася у 36% пацієнтів, тоді 13% повідомили про погіршення дефекації, що було подібним на 26 тижні.

Через два місяці відсоток виліковування за допомогою однієї ТФМ становив 87,8%; у шести пацієнтів спостерігався рецидив інфікування CDI. На 26 тижні всі, хто завершив дослідження, були вилікувані від клостридіальної інфекції.

Доктор Гілтай з колегами визнали деякі обмеження для свого дослідження, включаючи малий розмір вибірки та відсутність контрольної групи. Крім того, анамнестичні дані про тривожність або інші психічні розлади були недоступними.

Джерело:

Koppenol E, et al "Fecal microbiota transplantation is associated with improved aspects of mental health of patients with recurrent Clostridioides difficile infections" J Affect Disord Rep 2022; DOI: 10.1016/j.jadr.2022.100355.