Краще з американського тижня захворювань травної системи ddw 2022 (друга частина)

Штучний інтелект у гастроентерології: вплив сьогодні та у майбутньому

Штучний інтелект (ШІ) продовжує розширювати вплив на всі аспекти ведення пацієнтів. Наразі важливо розуміти як працюють відповідні алгоритми, у чому вони можуть допомогти, а які можливості лишаються недосяжними.

Проф. Тайлер Берзін з Гарвардської медичної школи поговорив з DDW News про сьогоднішній та майбутній вплив ШІ у гастроентерології та про те, що клініцисти повинні усвідомлювати, використовуючи ШІ у власній практиці.

DDW News: Яке поле для гастроентерологічного застосування ШІ у теперішній час?

Проф. Т. Берзін: Поліпи ободової кишки виглядають як «наконечник списа», коли ми говоримо про можливості ШІ у сучасниій гастроентерології. Комп’ютерізоване виявлення поліпів, ймовірно, можна вважати першою практичною можливістю застосування ШІ у гастроентерологічній практиці, який вже активно використовується в ендоскопічних відділеннях.  

DDW News: Щоб ви назвали найбільшими впливами ШІ на гастроентерологію?

Проф. Т. Берзін: Якщо говорити про потенціал таких впливів, то він невичерпний. Комп'ютерний аналіз ендоскопічних зображень поки лишається найбільш вражаючим прикладом.

Але я особисто ще більше зацікавлений в інструментах, які дозволяють лікарям відірватись від клавіатур і екранів та звернути більше уваги на пацієнтів. Більшість із нас не йде до медичного університету із розрахунку витрачати більшість свого часу на введення даних, їхній аналіз та перетворення на цифровий запис. Ми маємо інвестувати у технології, які зменшать тягар документації для лікарів. Наприклад, інструменти, що можуть складати ендоскопічний звіт у напівавтоматичному форматі або роботи-інтерв'юєри, які здатні реєструвати та інтерпретувати записи розмови із пацієнтів замість звичайних диктофонів.

DDW News: Ваша доповідь орієнтована на те як працює ШІ. Чому для клініцистів так важливо розуміти алгоритми його роботи?  

Проф. Т. Берзін: У медичному університеті нас навчають статистики, щоб допомогти у прийнятті клінічних рішень та навчити аналізувати достовірність клінічних доказів. Я вважаю, що так само важливим є розуміння клініцистами принципів роботи ШІ та автоматичних систем навчання з метою їхньої ліпшої інтеграції у клінічну практику.

DDW News: Про які обмеження ШІ слід знати гастроентерологам?

Проф. Т. Берзін: Людський інтелект є міцнішим за штучний. Невеликі відхилення у тому, як обробляється рентгенівське зображення або розподіляється світло в ендоскопічній картинці можуть не вплинути на їхню інтерпретацію спеціалістом, але здатні зруйнувати алгоритм роботи ШІ.

Інструменти ШІ здатні мобілізувати невичерпну потужність комп’ютерних технологій для виявлення проявів захворювань або предикторів подальшого розвитку подій. Але у цих потужних технологій повністю відсутній здоровий глузд. Тому вони можуть працювати тільки у парі з лікарями. Штучний інтелект – це ще один інструмент, яким потрібно керувати етично і вдумливо для користі пацієнтів.

DDW News: Приймаючи до уваги наявні обмеження, як клініцист може переконатися у надійності програм ШІ та в тому, що вони працюють коректно?

Проф. Т. Берзін: Ретельний моніторинг є необхідним та вимагається регуляторними органами для гарантування постійного належного функціонування алгоритмів ШІ. Наприклад, якщо ми оновимо свій комплект колоноскопічної техніки, отримавши новішу модель від іншого виробника, то ми маємо переконатись, що система виявлення поліпів за допомогою ШІ так само сумісна з новим обладнанням та працює коректно.

DDW News: Чого ми можемо очікувати від еволюції ШІ у майбутньому?

Проф. Т. Берзін: Я бачу невичерпний потенціал штучного інтелекту та розширення його ролі в усіх фазах клінічного ведення пацієнтів – від виявлення ендоскопічних ознак та діагностики до математичного моделювання лікувальних інтервенцій при ЗЗК або захворюваннях печінки.

Крім того, вдосконалення звичайних мовних інструментів дозволить нам легше керувати нашими клінічними даними, створивши таким чином ліпші можливості для оцінки, порівняння та узагальнення наших особистих якісних показників набагато краще ніж це відбувається зараз.