Не зважаючи на те, що з 2015 року опубліковано вже чотири консенсуси із ведення хворих на H.pylori-асоційовані захворювання, існує ще багато прогалин у теоретичних та практичних аспектах діагностики, лікування та подальшого спостереження хворих. Зростання резистентності інфекції до антибактеріальних препаратів являє найбільш гостру, але далеко не єдину проблему.
Частина практичних лікарів може розцінити зміст певних рекомендацій Х’юстонського консенсусу як неочікувані. Наприклад, щодо рекомендації тестувати та спостерігати суб’єктів, які мешкають разом із інфікованими H.pylori особами.
Робота із підготовки консенсусу почалась у 2016 році за участю 11 експертів з різних регіонів США. Основними напрямками для обговорення були: ідентифікація кандидатів для проведення тестів на наявність інфекції Helicobacter pylori; вплив резистентності до антибактеріальних препаратів на особливості діагностики та лікування пацієнтів, належні тести для підтвердження наявності інфекції та ефективності її ерадикації; можливості системи охорони здоров’я у забезпеченні відповідного тестування.
До експертної групи з підготовки рекомендацій Х’юстонського консенсусу увійшли дорослі та дитячі гастроентерологи, сімейні лікарі та лікарі загальної практики, експерти з лабораторної медицини. Фінальна версія рекомендацій опублікована у журналі Clinical Gastroenterology and Hepatology.
Серед 29 фінальних положень:
Ідентифікація пацієнтів
Кандидатами на проведення тестування з метою виявлення інфекції Helicobacter pylori є: пацієнти із наявними шлунковими або дуоденальними виразками або з аналогічними виразками в анамнезі; випадки недослідженої диспепсії; родинна історія захворювань на рак шлунку; шлункова лімфома, що походить з лімфатичної тканини слизової оболонки шлунку (MALT-лімфома); ідіопатична тромбоцитопенія. Також кандидатами для проведення тестів можуть бути люди, які разом проживають із інфікованими суб’єктами; перша лінія іммігрантів з країн, де спостерігається високе поширення інфекції H.pylori та пацієнти з афро-американської та латинської етнічних груп, зважаючи на значний ризик інфекції.
Чутливість до антибіотиків
Перед призначенням ерадикаційної терапії слід взяти до уваги регіональну або популяційну поширеність резистентності інфекції H.pylori до антибактеріальних препаратів. Слід забезпечити доступність валідованих тестів для визначення чутливості/резистентності у зразках калу та біоптатах слизової оболонки шлунку. Такі дослідження доцільно проводити відносно амоксициліну, кларитроміцину, левофлоксацину, метронідазолу та тетрациклінових антибіотиків. Професійні асоціації мають представити відповідні дослідження для обґрунтування необхідності та реімбурсації тестів на чутливість до антибактеріальних препаратів.
Тестування
Для первинної неінвазивної діагностики рекомендуються тільки 13С-Сечовинний дихальний тест та визначення фекального антигену H.pylori. Якщо виконується ендоскопічне дослідження, то слід отримати принаймні два біоптати з антруму та тіла шлунку (в області incisura angularis або за її межами). Відсутність атрофії слизової оболонки шлунку, кишкової метаплазії або дисплазії під час первинної біопсії де виключає подальшого прогресування морфологічних змін у слизовій оболонці (виразки або злоякісних новоутворень) у випадку збереження інфекції H.pylori.
Застосування препаратів вісмуту та антибіотиків має бути припинено щонайменше за чотири тижні перед тестуванням на інфекцію H.pylori. Прийом ІПП також повинен бути припиненим перед виконанням 13С-Сечовинного дихального тесту та визначення фекального антигену H.pylori. Якщо прийом ІПП продовжувався, то позитивний результат тестування трактується як підтвердження наявності інфекції. Негативний результат потребує проведення повторного дослідження для виключення хибнонегативних результатів. Немає необхідності у припиненні прийому Н2-блокаторів та антацидів перед проведенням тестів.
Всі пацієнти, які пройшли ерадикаційну терапію, потребують підтвердження ефективності за допомогою неінвазивних або інвазивних тестів. Після підтверження ерадикації немає необхідності у проведені подальших тестів.
Посилання на оригінальну публікацію: