КОНТРОЛЬ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ГАСТРОІНТЕСТІНАЛЬНИХ СИМПТОМІВ У ПАЦІЄНТІВ З ЗАПАЛЬНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ КИШЕЧНИКА
Головною метою цих клінічних рекомендацій є вдосконалення виявлення та лікування функціональних симптомів у пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника (ЗЗК). Чотирнадцять ключових порад було сформульовано експертами на підставі відповідних наукових публікацій з високим рівнем доказовості.
Клінічна рекомендація №1:
Слід дотримуватись покрокового підходу для виключення проявів активного запалення у пацієнтів з ЗЗК, які мають персистуючі симптоми (визначення фекального кальпротектину, ендоскопія з біопсією, томографічні візуальні дослідження).
Клінічна рекомендація №2:
У пацієнтів із нормальними показниками фекального кальпротектину та з легкими симптомами доцільно проводити серійний моніторинг рівня кальпротектину для внесення коригувань у план лікування.
Клінічна рекомендація №3:
Анатомічні аномалії та обструктивні ускладнення повинні бути виключені у пацієнтів із симптомами кишкової непрохідності, включаючи розтягнення живота, біль, нудоту і блювання, запор.
Клінічна рекомендація №4:
Супутні патофізіологічні механізми мають бути розглянуті та досліджені (надмірний бактеріальний ріст у тонкій кишці, діарея внаслідок мальабсорбції жовчних кислот, непереносимість вуглеводів, хронічний панкреатит) у залежності від домінуючих симптомів.
Клінічна рекомендація №5:
Слід розглянути призначення дієти з низьким вмістом FODMAP для полегшення функціональних симптомів у хворих на ЗЗК з огляду на адекватне забезпечення усіма нутрієнтами.
Клінічна рекомендація №6:
Психологічна терапія (когнітивна поведінкова терапія, гіпнотерапія, медитації) можуть бути застосовані у веденні пацієнтів з функціональними симптомами.
Клінічна рекомендація №7:
Осмотичні та стимулюючі проносні засоби слід рекомендувати пацієнтам з ЗЗК за наявності хронічних запорів.
Клінічна рекомендація №8:
Антимоторні засобі та секвестранти жовчних кислот можуть використовуватись для лікування хронічної діареї при ремісії ЗЗК.
Клінічна рекомендація №9:
Спазмолітики, нейротропні препарати та антиоксиданти мають призначатись для контролю функціонального болю при ЗЗК, тоді як використання опіатів слід уникати.
Клінічна рекомендація №10:
Можна розглядати призначення пробіотиків для лікування функціональних симптомів ЗЗК.
Клінічна рекомендація №11:
При наявності супутніх розладів дефекації у хворих на ЗЗК слід пропонувати ефективні інструментальні способи лікування.
Клінічна рекомендація №12:
До отримання подальших даних щодо клінічної ефективності трансплантація фекальної мікробіоти не повинна пропонуватись в якості лікування функціональних симптомів при ЗЗК.
Клінічна рекомендація №13:
Слід заохочувати фізичну активність хворих на ЗЗК, які мають функціональні гастроінтестінальні симптоми.
Клінічна рекомендація №14:
До отримання переконливих доказів ефективності інші різновиди супутньої та нетрадиційної терапії не повинні призначатись для контролю функціональних симптомів у пацієнтів з ЗЗК.
Посилання на оригінальну публікацію:
Functional Gastrointestinal Symptoms in Patients With Inflammatory Bowel Disease: A Clinical Challenge. Clin. Gastroenterol. Hepatol. 2018 Aug 09;[EPub Ahead of Print], JF Colombel, A Shin, PR Gibson