Ukrainian
Gastroenterological
Association

MOZ IG NAMN
Задати питання
EN
EN UK
Home Leadership Leaders Committees News Articles Videos Contacts Education Magazines Region departments Organisation info: Clinical protocols and guides
  • Home
  • Leadership
    • Presidium
    • Leaders
  • Committees
  • Young Scientists
    • Young Talеnt Group
    • Grants for young
    • Актуальні конференції
    • Міжнародні школи та конференції
    • ТОП-5 пропозицій
  • Articles and videos
    • News
    • Articles
    • Videos
  • Contacts

admin

АСОЦІАЦІЯ ІНТЕРВЕНЦІЙ ІЗ ЗМЕНШЕННЯ НАДМІРНОЇ МАСИ ТІЛА ТА ЗМІНАМИ БІОМАРКЕРІВ ПРИ НЕАЛКОГОЛЬНІЙ ЖИРОВІЙ ХВОРОБІ ПЕЧІНКИ

23/07/2019

МЕТА-АНАЛІЗ: ЗМЕНШЕННЯ ВАГИ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЛІКУВАННЯ ПРИ НЕАЛКОГОЛЬНОМУ СТЕАТОГЕПАТИТІ

У нещодавно опублікованому мета-аналізі було додано дані до тих, які вже увійшли в Кокранівський огляд 2011 року із включенням 15 додаткових досліджень.

Очікуваним було те, що зменшення зайвої ваги пов’язане із поліпшенням характеристик біомаркерів та стеатогепатиту у пацієнтів з неалкогольним стеатогепатитом (НАСГ). Водночас, всі 26 включених досліджень були недостатньої тривалості для того, щоб продемонструвати регресію фіброзу печінки.

Накопичення жиру в гепатоцитах є певним передвістником цукрового діабету та подальшого зростання ризику серцево-судинної патології. Додаткові умови для цього створює сидячий спосіб життя та високий рівень споживання цукру. 

Патогенетичні механізми прогресування морфологічних змін у печінці пов’язані із збільшенням кількості тригліцеридів у крові, їх акумуляцією у печінці, ініціюванням запалення із подальшим розвитком фібротичних змін та зростанням ризику цирозу та аденокарциноми печінки.

У дослідженні, опублікованому цього місяця [1], було встановлено зростання ймовірності цирозу печінки у хворих з НАСГ. Між 2004 та 2014 роком відбулись суттєві зміни у структурі причин цирозу печінки із скороченням частки вірусних гепатитів та збільшенням – алкогольних та НАСГ (рисунок нижче).

C:\Users\Oleg\Documents\NASH\Causes_cirrhosis.jpg

ЛІКУВАННЯ НАСГ

Ефективне лікування стеатогепатиту значно зменшує ризик діабету та серцево-судинної патології із відповідним скороченням смертності. Наступні методи лікування використовуються сьогодні у пацієнтів з НАСГ.

Зменшення зайвої ваги

В одному з досліджень, що включені до мета-аналізу Вонга з колегами, було визначено, що втрата 10% або більше від вихідної ваги призводить до одужання у 97% випадків. У лікуванні діабету 2 типу дослідження DiRECT встановило досягнення ремісії у 86% пацієнтів та втрату 15 кг ваги при дотриманні рідкої дієти [2].

NASH

Покращення харчування

Однією з ключових аліментарних причин зростання захворюваності на НАСГ є зростаюче споживання вуглеводів, переважно за рахунок цукру. Ця тенденція змінила надмірне споживання насичених жирів, яке було помітним двадцять – двадцять п’ять років тому. У дослідженні PURE було підтверджено роль цукру в якості головного аліментарного чинника кардіоваскулярної смертності у 18 країнах [3].

Для зменшення захворюваності на НАСГ, уповільнення його прогресування та попередження цукрового діабету 2 типу і серцево-судинних захворювань, харчування повинно включати достатню кількість харчових волокон, переважне споживання рослинної їжі та збільшення вживання корисних джерел білку, у першу чергу – риби. 

Додаткове вживання розчинних харчових волокон

Споживання однієї столової ложки розчинених у склянці води харчових волокон перед кожним прийомом їжі робить значний внесок у підвищення ефективності лікування НАСГ. У нещодавному дослідженні [4] такий підхід спричинював зменшення HbA1c на 0.58%, уповільнення абсорбції вуглеводів, зменшення всмоктування холестерину та сприяння втраті ваги завдяки заповнення об’єму у шлунку. Досить непогані результати для терапевтичної інтервенції, яка має прийнятну вартість.  

Фізична активність

Існує дуже небагато захворювань, при яких фізичні вправи не мають позитивного ефекту. Вони забезпечують транспортування цукру у м’язи, зменшують потребу у депонуванні тригліцеридів у печінці при надмірному надходженні енергії.

Риб’ячий жир

Високі дози (4 г на день) риб’ячого жиру можуть сприяти зменшенню рівня тригліцеридів та їх депонування у печінці. Результати наявних досліджень говорять про необхідність вживання принаймні одного граму риб’ячого жиру для отримання позитивних результатів при НАСГ [5].

Пробіотики

У невеликому дослідженні із включенням 62 дітей з ожирінням та НАСГ використання пробіотичних дієтичних добавок з  вмістом біфідобактерій (Bifidobacterium lactis та B. bifidum), а також певних штамів лактобактерій через 12 тижнів призводило до зменшення кількості трансаміназ (АЛТ  та АСТ) на 78% та покращення ліпідного профілю крові. Стеатоз печінки, за даними ультрасонографії, також регресував у 53% пацієнтів порівняно із 16,5% у групі плацебо [6].

Метформін та N-Ацетилцистеїн?

Вже отримані обнадійливі результати досліджень на лабораторних тваринах, що демонструють регресування фіброзу печінки при застосуванні цих двох препаратів. Потрібні подальші дослідження для підтвердження ефективності у пацієнтів з НАСГ.

Метформін сприяє втраті ваги, зменшує глюконеогенез та промотує транспортування глюкози у м’язи. N-Ацетилцистеїн (NAC) стимулює збільшення синтезу у печінці глутатіону, одного з найпотужніших антиоксидантів. Досліджувались дози еквівалентні 500 мг метформіну та 600 мг NAC двічі на день [7, 8].

Перелік літературних посилань

1. Orman ES, Roberts A, Ghabril M, et al. Trends in characteristics, mortality, and other outcomes of patients with newly diagnosed cirrhosis. JAMA Netw Open. 2019;2(6):e196412. https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2736936

2. Lean MEJ, Leslie WS, Barnes AC, et al. Primary care-led weight management for remission of type 2 diabetes (DiRECT): an open-label, cluster-randomised trial. Lancet. 2018;391(10120):541-551. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)33102-1/fulltext

3. Dehghan M, Mente A, Zhang X, et al. Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study. Lancet. 2017;390(10107):2050-2062. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)32252-3/fulltext

4. Jovanovski E, Khayyat R, Zurbau A, et al. Should viscous fiber supplements be considered in diabetes control? Results from a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Diabetes Care. 2019;42(5):755-766. https://care.diabetesjournals.org/content/42/5/755.long

5. Parker HM, Johnson NA, Burdon CA, et al. Omega-3 supplementation and non-alcoholic fatty liver disease: a systematic review and meta-analysis. J Hepatol. 2012;56(4):944-951. https://www.journal-of-hepatology.eu/article/S0168-8278(11)00740-9/fulltext

6. Famouri F, Shariat Z, Hashemipour M, et al. Effects of probiotics on nonalcoholic fatty liver disease in obese children and adolescents. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2017;64(3):413-417. https://journals.lww.com/jpgn/fulltext/2017/03000/Effects_of_Probiotics_on_Nonalcoholic_Fatty_Liver.17.aspx

7. Salman ZK, Refaat R, Selima E, et al. The combined effect of metformin and L-cysteine on inflammation, oxidative stress and insulin resistance in streptozotocin-induced type 2 diabetes in rats. Eur J Pharmacol. 2013;714(1-3):448-455. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299913005128

8. De Oliveira CP, Stefano JT, de Siqueira ER, et al. Combination of N-acetylcysteine and metformin improves histological steatosis and fibrosis in patients with non-alcoholic steatohepatitis. Hepatol Res. 2008;38(2):159-165. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1872-034X.2007.00215.x

©2019 - УГА
Our goal is to unite all powers in order to improve quality of medicine in Ukraine, also we are doing everything to create conditions where ukrainian doctors will be fully realized.